Jak wybrać matę do jogi?

Czy grubość maty i jej ciężar ma znaczenia podczas praktyki? Oto garść informacji praktycznych w tym temacie...

Grubość maty jak wybrać

Na rynku znajdziesz maty od 1 mm do 8 mm grubości. Zasada jest prosta – im większa grubość tym lepsza amortyzacja stawów i kości (przede wszystkim chodzi o zadbanie o nadgarstki i stawy kolanowe). Domyślnie możemy założyć, że każdy chce jak najlepiej chronić te części ciała, jednak wybór maty 6 mm nie zawsze jest możliwy lub jest zwyczajnie niepraktyczny. Omówimy więc po kolei różne stopnie grubości i ich właściwości.

    • 1-2 mm grubości. Bardzo cienkie maty, najczęściej uznawane za maty podróżne. Sprawdzają się bardzo dobrze, ponieważ dają poczucie stabilności oraz antypoślizgowość jak standardowe maty, a jednak ważą mniej i zajmują znacznie mniej miejsca. Nie polecamy stosowania tych mat na co dzień (aczkolwiek wiemy, że są tacy zwolennicy). Zdecydowanie warto podkładać koc lub ręcznik pod kolana podczas wykonywania pozycji klęczących. 

    • 3-4 mm grubości. Standardowa grubość. Zdecydowana większość mat na rynku oscyluje w tych granicach. Zapewniają sensowną amortyzację, jednak dalej radzimy podkładać dodatkową warstwę pod kolana (można też zwinąć matę aby była grubsza w tym miejscu). 3 mm dla osób, które wolą lekko twardszą powierzchnię i 4 mm dla osób preferujących trochę miększe warunki. 

    • 5-8 mm. Grube maty, zapewniające najlepszą amortyzację. Przy tej grubości można pokusić się o odłożenie koca (aczkolwiek koc pod kolanami zawsze da nam największe bezpieczeństwo). Czuć solidną izolację od podłoża. Dobra grubość do intensywnych i dynamicznych stylów jogi. 


Poza grubością, na amortyzację wpływa oczywiście też sama struktura materiału. Maty z PVC są najbardziej gęste i zbite. Bardzo dobrze izolują i dają bardzo dobrą amortyzację. Kauczuk jest bardziej „uginający się” (ale nie można powiedzieć, że jest miękki) i jego amortyzacja jest trochę gorsza niż maty z PVC. TPE to materiał stosunkowo miękki. Pianka TPE nie da takiego poczucia stabilności jak PVC. Jej miękkość przyda się natomiast podczas innych ćwiczeń, jak np. fitness czy pilates. 

Wzrost a rozmiar maty

Klasyczna mata ma wymiary ok 180 x 60 cm. Na rynku można spotkać jednak różne wariacje. Jeśli chodzi o długość maty, mówi się, że powinna być przynajmniej o 10 cm dłuższa niż nasz wzrost. My uważamy, że mata powinna być wystarczająco długa, żeby zmieścić się na niej podczas savasany. Dlatego czasem będziemy mieli 5 cm zapasu i też będzie w porządku. Ogólnie jest to kwestia bardzo indywidualna i najlepiej zastosować metodę „każdemu według potrzeb”.

Nie da się ukryć, że większa „przestrzeń robocza” potrafi być bardzo przydatna na sali, gdzie nasze miejsce określane jest właśnie granicami naszej maty. Dlatego warto rozważyć opcje o większej szerokości - mamy tu na myśli 66 cm (80-tki są dość nieporęczne, polecamy je raczej jako maty stacjonarne). Od razu zaznaczamy, że wybierając szeroką matę mocno ograniczamy sobie wybór pokrowca (nie jest on obowiązkowy). Zdecydowana większość pokrowców jest skrojona na maty o standardowej szerokości 60-61 cm





    Waga maty – na co zwrócić uwagę

Czasem zdarza się, że zakręceni na punkcie innych właściwości maty zapominamy o jej wadze. Warto pamiętać, że jeśli matę nosisz często ze sobą i np. wozisz ją ze sobą na rowerze, górną granicą komfortu jest ok 2-2.5 kg. Warto wtedy wybierać z mat z TPE, cieńszych i średnich mat PVC i cieńszych mat kauczukowych.

Kauczuk jest bardzo ciężkim materiałem i mata o grubości 5 mm waży już ponad 3 kg. Jeśli wybierzemy dłuższy rozmiar jest to już 4 kg. Maty z PVC o grubości 6 mm również są ciężkie. Tego typu maty lepiej wybierać jako domowe lub gdy na zajęcia dojeżdżamy samochodem i waga nie robi nam żadnej różnicy.

Najlżejsze maty ważą od 0.8 kg – są to modele z TPE i cienkie maty z PVC. Idealne do podróży, a także dla osób z problemami z kręgosłupem.

Wybór maty pod kątem poziomu zaawansowania

Dla osób początkujących kluczowe są dwa czynniki cena i antypoślizgowość. Cena, ponieważ często osoby te nie są pewne czy złapią bakcyla i nie chcą wydawać dużych kwot już na samym początku przygody z jogą. Takim osobom możemy polecić klasyczne maty z PVC – Kailash i Rishikesh, które charakteryzują się dobrą antypoślizgowością i wysoką trwałością. 

Osoby zaawansowane często są skłonne więcej zainwestować w matę do jogi, ponieważ wiedzą, że będzie im ona służyć przez długie lata. Im polecamy maty takie jak np. Manduka z serii PRO dożywotnią gwarancją. Jest to mata z PVC, bardzo trwała i z bardzo dobrą amortyzacją. Trochę mniejsza antypoślizgowość niż w przypadku kauczuku nie jest tu problemem, ponieważ doświadczenie w ćwiczeniach pozwala na większą kontrolę ciała i „pomoc” od maty przy utrzymywaniu stabilności nie jest potrzebna. Dożywotnia gwarancja daje poczucie bezpieczeństwa, że jeśli mata pokaże oznaki zużycia po intensywnym użytkowaniu, bez problemu zostanie wymieniona na nową przez producenta. Świetnym wyborem będą także najwyższej jakości maty kauczukowe od Jade. Modele takie jak Jade HarmonyElite S lub Fusion. 

Wybór maty pod kątem stylu jogi

Stylów jogi jest wiele, więc zgrupujemy je w trzy podstawowe kategorie:

    • Joga statyczna – bez płynnych przejść, przeskoków itp. Np. klasyczna odmiana jogi wg metody Iyengara. Najważniejsza cecha maty: antypoślizgowość. Do takiego rodzaju jogi polecamy przede wszystkim maty z kauczuku i TPE. Sprawdzą się też uniwersalne maty z PVC, aczkolwiek tu antypoślizgowość może być niższa. 

    • Joga dynamiczna – intensywny rodzaj jogi z dynamicznymi przejściami np. Ashtanga. Najważniejsza cecha maty: trwałość. Zdecydowanie najlepszym wyborem są tutaj maty z PVC, które oferują najlepszą trwałość i nie straszna jest im intensywna i częsta praktyka. W przypadku intensywnego pocenia się podczas zajęć warto rozważyć zakup dodatkowego ręcznika do jogi. Ciekawą matą (i swego rodzaju wyjątkiem od reguły) jest mata Jade Elite S – mata kauczukowa, specjalnie wzmocniona na potrzeby Ashtangi. 

    • Joga w wysokiej temperaturze – Bikram, Hot Yoga. Najważniejsza cecha maty: poradzenie sobie z dużą ilością potu i zapewnienie antypoślizgowości. Do tego rodzaju jogi stworzone zostały maty z mikrofibry. Im więcej potu i wilgoci, tym bardziej stają się antypoślizgowe. 

 
(Jest to wycinek artykułu, który pochodzi ze strony jogabazar.pl) 


Od siebie napiszę Ci jeszcze, że na początku i tak nie będzie mieć znaczenia na jakiej macie ćwiczysz. Początki są trudne w każdym sporcie. Trzeba przestawić się na nowy rodzaj wysiłku. Przy wyborze maty kieruj się rozsądkiem, nie jest to zakup ratujący życie. Ważne aby nie był to koc (ślizga się), czy też dywan (drapie), ma to być miła, antypoślizgowa przestrzeń, o średniej grubości, tak byś czuła/czuł się na niej dobrze, spędzisz na niej wiele godzin... a i tak przyzwyczaisz się do tej, którą posiadasz. 

Miłej praktyki! 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GRAFIK JESIEŃ2024/ZIMA 2025

WYDARZENIA WEEKENDOWE - REJESTRACJA