Spokojny oddech, spokojny umysł
Dziś o oddechu...
Inspiracją dziś dla nas niech będzie cytat:
"Kiedy oddech jest nieregularny, również umysł okazuje się niestały,
jednak spokojny oddech daje spokój umysłu i Jogin żyje długie lata ".
(Hatha Yoga Pradipika)
Nasze umysły podążają za myślami i sprawami dnia codziennego nagminnie i nieustannie. Często, przed zaśnięciem dręczą nasz sprawy mijającego dnia, rozpamiętujemy trudne rozmowy, nie możemy przestać analizować tego i owego.
Współczesne czasy gonią nas, nagradzana jest wielozadaniowość, umiejętność szybkiego reagowania i szybkość w przetwarzaniu i analizowaniu danych. Nie ma czasu na zamyślenie i głęboki oddech. Jesteśmy zalewani informacjami i reklamami. W naszym społeczeństwie nie ma czasu na odcinanie się od bodźców zewnętrznych i coraz trudniej jest się skoncentrować na tej chwili, na tu i teraz. Doskonale znane jest nam uczucie, gdy oderwani od codzienności, wyjeżdżamy na urlop i... potrzebujemy paru dni, aby zacząć odpoczywać! Niestety coraz częściej uzależnieni jesteśmy też od technologii, internetu, ciągłego sprawdzania poczty i publikowania postów na ulubionych portalach... . Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne określiło nawet nowe społeczne zjawisko polegające na odczuwaniu niepokoju i stresu w sytuacji zagubienia telefonu, rozładowania baterii lub braku zasięgu - nazwa zjawiska to NOMOFOBIA. Nie ma kiedy cieszyć się absolutnym spokojem i czerpać z danej chwili. To wszystko generuje stres, zanika umiejętność koncentracji, skraca nam się oddech, jesteśmy nerwowi, odczuwamy ciągły niepokój i często frustrację.
Jak sobie z tym wszystkim radzić?
Aby w pełni doświadczyć życia, potrzebny jest nam spokojny, zrelaksowany umysł. Możemy tego dokonać przez świadomy oddech. Bo to oddech właśnie, w ułamku sekundy przesyła do naszego umysłu informacje o stanie naszego ciała. Skrócony, szyki oddech prowadzony torem piersiowym lub nawet przez usta to dla mózgu stres, reakcja walki lub ucieczki i mobilizacja do działania. Przy wydłużonym i spokojnym oddechu, płynącym torem przeponowym - to odczucie spokoju, relaksu ciała i uczycie wypoczętego ciała. Oddech ma więc ogromny wpływ na jakość naszego snu, przeżywania chwil w ciągu dnia, myślenia... przecież robimy to kilkanaście tysięcy razy w ciągu doby.
Dlatego też, tak ważne jest praktykowanie uważności, pogłębiania i wydłużania oddechu, bo przecież zrelaksowany umysł to wypoczęte ciało, takie to proste! Jak to zrobić? Jak się tego nauczyć.
Praktyka uważności to cieszenie się tym wszystkim co mamy tu i teraz, tą chwilą. Nie roztrząsamy tego co było, nie użalamy się nad tym czego nie zrobiliśmy, myśli przepływają swobodnie, nie analizujemy w kółko tego co było kiedyś, nie analizujemy nieustannie także naszych obaw o to co będzie w przyszłości. Umysł szarpany pomiędzy przeszłością i przyszłością, nie zazna spokoju. Praktyka uważności to nic innego jak świadoma obecność, doświadczanie siebie w teraźniejszości.
Zrelaksowany umysł możemy osiągnąć poprzez skupienie się na głębokim, uważnym oddechu. Wspaniale nada się do tego oddech przeponowy, pomoże poprawić utrzymanie koncentracji i co ważne, obniżyć poziom kortyzolu czyli hormonu stresu. Włączenie oddechu przeponowego można się nauczyć... Wystarczy poprowadzić oddech do brzucha (nie zwyczajowo do płuc) i przy wdechu - brzuch unosi się, zaś przy wydechu brzuch opada. Oddychamy w ten sposób skupiając myśli na tej chwili tu i teraz, wdech i wydech wydłużamy, tak aby trwały coraz dłużej. Relaksujemy się. Odpoczywamy.
Praktyka uważności, dbałość o jakość oddechu oraz świadomy, dobry relaks powinien stać się naszym codziennym nawykiem. Praca z oddechem i umysłem, nawet w niewielkim zakresie lecz systematycznie, polepszy jakość naszego życia. Te proste narzędzia mamy w zasięgu ręki i zawsze ze sobą - oddech i umysł do praktykowania uważności. Nic trudnego, potrzeba jedynie odrobiny dobrych chęci.
Komentarze
Prześlij komentarz