Morsowanie
Morsowanie - aktywność dla zdrowia i urody?
W "Dniu Kobiet", kiedy wszędzie trąbią o zachowaniu piękna i urody, zatrzymaniu czasu, zapraszają do salonów spa... ja zapraszam Cię na morsowanie - niech to będzie Twoja rutyna!
CO TO ZA AKTYWNOŚĆ?
MORSOWAĆ, JAK TO SIĘ ROBI?
Morsowanie rozpoczynamy rozgrzaniem organizmu poprzez 15 minutową dobrą, gruntowną rozgrzewkę (nie rozgrzejesz tak ciała herbatą). Należy uruchomić duże partie mięśni czyli mięśnie grzbietowe, uda, mięśnie brzucha. Można biegać, robić pompki, podskoki lub przysiady, ważne by poczuć ciepło przed wejściem do wody. Następny krok to zanurzenie się w zimnej wodzie, stanowczo wejść do zbadanego wcześniej akwenu, najlepiej zanurzyć się do wysokości serca. Pamiętaj o założeniu rękawiczek i czapki (te miejsca wychładzają się najszybciej). Gdy będziesz bardziej zaawansowana/-ny możesz zanurzyć nawet włosy.
Czas zimnej kąpieli rozpoczynamy ok 1 minuty i każdorazowo wydłużamy - wszystko w zależności od indywidualnych predyspozycji. Gdy organizm stopniowo, regularnie jest poddawany ekspozycji na zimno, adaptacyjne mechanizmy fizjologiczne pozwalają zwiększyć tolerancję.
Po wyjściu z zimnej kąpieli mamy tzw. "złote pięć minut", czyli czas, w którym nie czujemy zimna - należy wtedy osuszyć się ręcznikiem (przykładając go powoli do ciała) i ubrać się. Po tym czasie grabieją ręce i ubieranie się jest utrudnione. Weź ze sobą kilka warstw luźnych ubrań, będzie łatwiej wciągnąć je na wilgotną skórę. Napij się gorącej herbaty, zjedź coś, dostarczysz paliwa organizmowi. Za parę minut krążenie do stóp wróci... możesz jeszcze pobiegać lub wykonać ulubioną aktywność, będziesz czuć się wspaniale.
KIEDY MORSOWAĆ?
Morsowanie rozpoczynamy z początkiem zimy i możemy je kontynuować do początku wiosny. Zawsze w sprawdzonym wcześniej akwenie i w towarzystwie innej osoby, w razie zagrożenia uzyskasz pomoc.
MOROSOWANIE NIE DLA WSZYSTKICH!
Doznanie szoku termicznego może grozić powstaniem obrzęku płucnego, nagłym zawałem serca lub udarem. Zbyt długie przebywanie w środowisku o niskiej temperaturze może wywołać hipotermię i odmrożenia oraz doprowadzić do utonięcia. Kto nie może zostać “morsem”? Przeciwwskazaniem do morsowania są wszelkie problemy sercowo-naczyniowe, choroby układu krążenia takie jak nadciśnienie tętnicze, a także schorzenia neurologiczne – padaczka czy borelioza oraz choroby mózgu.
KORZYŚCI Z MORSOWANIA
Morsowanie zaliczane jest do metod medycyny naturalnej – zimnolecznictwa, które ma kilkusetletnią tradycję (!).
Wiadomo, że morsowanie może przyczyniać się do:
- Wzmocnienia odporności – zimna woda usprawnia działanie układu chłonnego, który odpowiada za zwalczanie patogenów i pomaga zwiększyć liczbę białych krwinek. Z czasem, po zażywaniu regularnych zimnych kąpieli hartujemy się, organizm lepiej mobilizuje swoje mechanizmy obronne.
- Poprawy krążenia – dochodzi do usprawnienia przepływu krwi, w wyniku czego narządy zostają lepiej ukrwione, a organizm jest dotleniony. Będziesz lepiej znosić zimno.
- Przyspieszenia metabolizmu – organizm musi pracować bardziej intensywnie, aby utrzymać ciepłotę ciała. Uruchomienie mechanizmów grzewczych organizmu związane jest ze wzmożonym szybkim spalaniem kalorii.
- Obniżenia poziomu stresu i lepszego samopoczucia – przebywanie w zimnej wodzie może wspomóc centralny układ nerwowy, powoduje, że organizm wytwarza endorfiny. Wiele badań mówi o związku między zimną wodą, a redukcją stresu. Badania naukowe udowodniły, że zimne kąpiele mogą być skuteczne w leczeniu depresji.
- Wzrostu libido – kąpiel w zimnej wodzie zwiększa produkcję estrogenu i testosteronu, co wpływa na płodność i libido.
- Regeneracji organizmu – ekspozycja na zimno pomaga zmniejszyć stan zapalny, mikro-urazy we włóknach mięśniowych i wynikającą z nich bolesność spowodowaną intensywnymi lub powtarzającymi się ćwiczeniami. Kąpiele lodowe stały się nawykiem również osób regularnie uprawiających sport.
- Poczucia wspólnoty – społeczny aspekt kąpieli w zimnych wodach również może być atrakcyjny. Co ciekawe, Skandynawowie włączają zimne kąpiele nawet do swojej kultury pracy – jako element budowania zespołu.
- Doskonałe samopoczucie czyli zdrowy duch - po wyjściu z zimnej wody, czujesz się jak nowo narodzona/-ny, czujesz, że możesz "przenosić góry", jesteś pozytywnie nastawiony i zalewają Cię endorfiny.
Komentarze
Prześlij komentarz