Czy joga jest dla seniorów?

 

Czy seniorzy mogą ćwiczyć jogę? 

Joga jest systemem aktywności prozdrowotnej opartym na ćwiczeniach/asanach oraz technikach relaksacyjnych, świadomym oddechu. Łącząc te elementy poprawia się jakości Twojego życia: lepiej się poczujesz, nauczysz się popranego oddechu i wyciszania umysłu, zbudujesz kondycję, sprawność i elastyczność Twojego ciała.



Dlaczego seniorzy powinny praktykować jogę?

1. Uelastycznia i wzmacnia ciało - joga jest spokojną aktywnością fizyczną. Nie znaczy to, że czasem się nie zmęczysz. Poprzez jej regularne uprawianie, po niedługim czasie, zauważysz, że Twoje ciało jest mocniejsze i elastyczne. Łatwiej będzie Ci unieść ramiona, schylić się, czy też unieść kończyny dolne i utrzymać je w górze. Nie chodzi o zakładanie sobie nóg za głowę, lecz przywrócenie sprawności sprzed lat i pokonanie własnych słabości.

2. Odstresowuje i wycisza - godzina jogi to czas tylko dla Ciebie. Nie planujesz, nie goniesz za sprawami i terminami, nie analizujesz. Koncentrujesz się na właściwym wykonaniu ćwiczenia, na pogłębianiu i wydłużaniu oddechu. To wszystko sprawia, że Twój umysł także wypoczywa, a Ty czujesz się odstresowana i wypoczęta a nawet wyciszona. 

3. Uczy cierpliwości w stosunku do siebie - część asan może się wydawać trudna, Twoje ciało będzie drżeć... Każdy dzień jest inny, nawet pogoda wpływa czasem na naszą formę... potrzeba czasu i cierpliwości do siebie samej, do własnych możliwości. W jodze się nie porównujemy, w jodze robimy tyle ile sami umiemy, to "droga do dochodzenia do formy", a to wymaga cierpliwości i stałej, systematycznej pracy. 

4. Dostrzegamy i akceptujemy różnice między nami -  joga nie jest sportem zespołowym, aczkolwiek ćwiczy się ją w grupie. Pozwala to skoncentrować się na swojej pracy, jednocześnie mając na uwadze innych. Spotkania z innymi mogą nas inspirować i poszerzać naszą percepcję.

5. Joga jest cudowna dla kręgosłupa... Regularnie wykonywane asany sprawiają, że wzmacniają się mięśnie pleców oraz poprawiają się ogólne zdolności ruchowe. Osoby ćwiczące jogę są bardziej gibkie, świadome swojego ciała, lepiej utrzymują równowagę i rzadziej zmagają się z bólami kręgosłupa. Udowodniono, że joga pomaga w leczeniu skoliozy i dyskopatii. 

Dzięki ruchom wykonywanym podczas asanów aktywowany zostaje układ nerwowy parasympatyczny, który jest odpowiedzialny za regenerację. Ćwiczenia utrzymują siłę mięśni kręgosłupa, która w dzisiejszych czasach często jest osłabiona przez siedzący tryb życia i stres (którego wynikiem jest ciągłe, nieuświadomione garbienie się, kulenie ramion).

Joga bardzo dobrze minimalizuje dolegliwości wynikające z:

  • dyskopatii,
  • skoliozy,
  • innych wad kręgosłupa.

Ważne! W przypadku wad kręgosłupa należy sprawdzić, czy nie posiadamy przeciwwskazań do jogi. Te co prawda są rzadkie, ale się zdarzają. Jeśli wykonujemy ćwiczenia jogi na chory kręgosłup, powinniśmy skonsultować się z fizjoterapautą.


W jakim wieku można zacząć praktykować jogę?

Odpowiedź jest prosta: w każdym wieku możesz zacząć. Przeciwskazaniem do ćwiczenia jogi są niedawne zabiegi chirurgiczne, poważne urazy kręgosłupa, pewne ćwiczenia wykonasz nawet z wysokim ciśnieniem ... Przyjdź i się przekonaj. Przed zajęciami zgłoś instruktorowi w jakim stanie zdrowia jesteś.  





ZAPRASZAM SENIORÓW NA ZAJĘCIA JOGI:

wtorki 10.00(online) 

czwartki 10.00(online)

Poznaj więcej szczegółów - napisz do mnie: 

jogawlesie@gmail.com lub zadzwoń tel. 691-79-41-57 

(Agnieszka Ciszewska)

Jeśli masz wątpliwości czy możesz ćwiczyć jogę, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Mam nadzieję, że widzimy się na kolejnych zajęciach.

Jesteś chętna/chętny - napisz do mnie. Powiem jak połączyć się z zajęciami jogi.




 

Jak wyglądają zajęcia jogi?

Ćwiczymy w wygodnym ubraniu (getry i koszulka), na boso, na matach (nie na kocu, może się ślizgać na podłodze). Zajęcia trwają 60 minut. Zajęcia rozpoczynają się krótką rozgrzewką i pogłębianiem oddechu celem wyciszenia umysłu i koncentracji na zajęciach. Kolejnym etapem jest rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni całego ciała w różnych asanach (ćwiczeniach). Każdy uczestnik zajęć, w dowolnym momencie może odpocząć, kładąc się na macie, może też odmówić wykonania ćwiczenia - nie ma przymusu. Na zakończenie zajęć przychodzi pora na relaksację: wtedy 10 minut kładziemy się na matach, przykrywamy kocem czy też ubieramy bluzy i pogłębiając oddech - wyciszamy i relaksujemy umysł i ciało.

ZAPRASZAM!



Autorka tekstu to AGNIESZKA CISZEWSKA - dyplomowana instruktorka jogi według "metody Iyengara" oraz instruktorka rekreacji ruchowej. Praktykuje od ponad 20 lat, od 2 lat uczy innych. Prowadzi między innymi praktykę dla osób początkujących, grupę ogólną, grupę seniorów oraz dzieci. Jest mamą dwóch córek, żoną wspaniałego męża, córką i synową cudownych rodziców i teściów. Wszyscy członkowie rodziny, ćwiczą już ze mną jogę.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GRAFIK JESIEŃ2024/ZIMA 2025

WYDARZENIA WEEKENDOWE - REJESTRACJA