Czy joga jest dla dzieci?

Czy dzieci mogą ćwiczyć jogę? TAK!!!!! 


Joga dla dzieci – redukuje stres, ułatwia koncentrację i wzmacnia ciało, a co najważniejsze, poprawia kondycję kręgosłupa. To aktywność prozdrowotna.


Praktyka jogi nie jest sprzeczna z innymi dziedzinami sportu czy edukacją, ale wręcz przeciwnie, da dziecku więcej narzędzi do radzenia sobie z nauką i aktywnością, a nawet ze stresem. Zarówno chłopiec, jak i dziewczynka, zyskuje dzięki różnym pozycjom (asanom) dobre nawyki - poprawne ustawienie kręgosłupa i właściwy oddech.





Dlaczego dzieci powinny praktykować jogę?

1. Poznanie własnego ciała i samoświadomość - Zabawa w asany (pozycje jogi) jest świetnym sposobem na poznawanie swojego ciała, swojej siły i ogólnie zakresów. Po przez regularną praktykę pomaga pokonywać swoje słabości.  


2. Joga uczy dzieci cierpliwości w stosunku do innych.

Zajęcia jogi dla dzieci wiążą się z nieustanną rotacją; nowe dzieciaki mogą dołączyć do zajęć w każdym momencie. Dlatego dzieci, które praktykują już jakiś czas muszą być cierpliwie w stosunku do tych, które dopiero dołączyły. A powtarzanie tych samych asan z nowicjuszami na pewno nie jest stratą dla „starszaków”. Co więcej, podczas praktyki jogi (inaczej niż w klasie) spotykamy szerszy przedział wiekowy; 5latek może ćwiczyć na macie obok 9latka. I obaj są równi, bez względu na wiek. Razem uczą się wykonywania asan i nie ma tu miejsca na rywalizację, czy popisywanie się. Joga jest ciągłą, własną praktyką.

3. Joga uczy dzieci cierpliwości w stosunku do siebie samych

Dzieci zauważają, że ich ciało może być w różnej formie w zależności dnia, stanu zdrowia, nawet pogody. Pozycja, którą z łatwością wykonali wczoraj, może być większym wyzwaniem następnego dnia. Po pewnym czasie dzieci zdają sobie sprawę, że regularna praktyka się opłaca, bo widzą tego namacalne efekty. 

4. Joga pozwala dzieciom dostrzegać i akceptować różnice między nimi samymi.

Joga nie jest sportem zespołowym, aczkolwiek ćwiczy się ją w grupie. Pozwala to dzieciom skoncentrować się na swojej pracy, jednocześnie mając na uwadze innych. To powoduje również, że dzieci mają szanse zaobserwować co wychodzi im lepiej, a co słabiej. Podczas gdy jedno dziecko wygięcia do tyłu robi bez wysiłku, dla drugiego mogą być one dużym wyzwaniem. Z kolei to samo dziecko może mieć problem z balansem w pozycji drzewa, podczas gdy drugie wykonuje je z przyjemnością i łatwością.

5. Joga pomaga dzieciom uspokoić ich ciągle rozbiegane ciała i umysły.

Choć pozycje jogi wymagają wysiłku, determinacji i skupienia, to efektem jest spokój i wyciszenie. Dzieci skupiają się na zadaniu, co powoduje wzmożoną koncentrację, nauczą się radzić sobie z frustracją i złością, ucząc ich cierpliwości. Wykazano, że dzieci, które ćwiczyły jogę od szkoły podstawowej, są spokojniejsze w obliczu egzaminów i utrzymują wyższy poziom uwagi i koncentracji przez dłuższy czas niż reszta swoich rówieśników.

6. Joga pomaga dzieciom wzmocnić ciało i poprawić jego elastyczność.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każde dziecko potrafi dotknąć palcami stóp tyłu głowy. Robienie pozornie łatwego „Psa z głową w dół” niesamowicie wzmacnia ciało dziecka. Siedzeniu na wyimaginowanym krześle "pozycja krzesła", to wysiłek - dzieci wylewają siódme poty. Ale jaka jest ich radość, kiedy wysiedzą na nim najdłużej ze wszystkich!

W jakim wieku dzieci mogą zacząć praktykować jogę?

Odpowiedź jest prosta: w każdym wieku. Najmłodsze dzieci (3-4 latka) będą się bawić, starsze będą naśladować, najstarsze będą ćwiczyć świadomie. Za odpowiedni wiek uznaje się od 5-6 rok życia. Jest to moment, w którym dzieci mogą naśladować różne postawy, mają dużo samokontroli swojego ciała. 



ZAPRASZAM DZIECI NA ZAJĘCIA JOGI U MNIE: 

Poznaj więcej szczegółów - napisz do mnie: 

jogawlesie@gmail.com lub zadzwoń tel. 691-79-41-57 

(Agnieszka Ciszewska)


 

Jak wyglądają zajęcia jogi?

Dzieci ćwiczą w wygodnym ubraniu (getry i koszulka), na boso, na matach lub jeśli wolą w butach na podłodze. Zajęcia trwają 30 minut. Zajęcia rozpoczynają się krótką rozgrzewką, kolejnym etapem jest rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni całego ciała w różnych asanach (ćwiczeniach). Podczas zajęć dzieci są bardzo kreatywne, chętnie same wymyślają nowe asany, nadają im swoje nazwy. Chętnie udają w pozycjach groźnego lwa, naśladują (również dźwiękowo) np. węża – to naprawdę świetna zabawa. Każdy uczestnik zajęć, w dowolnym momencie może odpocząć, kładąc się na macie, może też odmówić wykonania ćwiczenia - nie ma przymusu. Po ćwiczeniach przychodzi pora na relaksację: wtedy dzieci kładą się na matach i pogłębiając oddech - wyciszają umysł i ciało.

ZAPRASZAM!




Autorka tekstu to AGNIESZKA CISZEWSKA - dyplomowana instruktorka hatha jogi oraz instruktorka rekreacji ruchowej, instruktorka onkojogi. Praktykuje od ponad 20 lat, od 2 lat uczy innych. Prowadzi między innymi praktykę dla osób początkujących, grupę ogólną, grupę seniorów oraz dzieci. Jest mamą dwóch córek (ćwiczą jogę).


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GRAFIK JESIEŃ2024/ZIMA 2025

WYDARZENIA WEEKENDOWE - REJESTRACJA